Ošetření prasklin pomocí okluze
Praskliny = ragády
Na chodidle na vnitřní straně a zvlášť na patě vznikají trhliny ve zrohovatělé kůži – v hyperkeratóze. Trhliny se vytvářejí v místech, kde je hyperkeratóza nejhlubší. Hyperkeratóza není dostatečně elastická a proto v místě největšího pnutí praskne tzv. křehkým lomem. Někdy až do části kůže, kde se nachází kapilární zakončení cév a buněk, které jsou zodpovědné za to, že cítíte bolest. Proto často trhliny krvácejí a jsou bolestivé.
Proč se trhliny tvoří?
Je mnoho příčin vzniku trhlin v kůži. V úvahu přicházení například deformace nohou, dráždění kůže nesprávnou obuví (jde především o obuv, kde je pata uložená v „korýtku“), vlivy související s profesí (nošení tuhé pracovní obuvi), změny v organizmu, které vedou k nedostatečnému vyživování (voda, zinek, selen a další stopové prvky) nejvrchnějších vrstev kůže a ke stárnutí kůže.
Trhliny v kůži se velmi často vyskytují i při chorobách jako jsou psoriáza (lupénka), při šupinatosti kůže (ichtyóza), neurodermitida (atopický ekzém) a jiné nemoci kůže. Když se na chodidlech vyskytují trhliny, je velmi vhodné pravidelně mechanicky odstraňovat hyperkeratózy. Už jen toto je nejčastější cennou pomocí, avšak v mnoha případech jen toto nepomůže a je nutné udělat okluzivní zábal, nebo vyhledat lékařskou pomoc.
Hlavní partie, které mají sklon k vytváření trhlin, si vyžadují zvláštní ošetření, které se nemůže omezovat jen na odstraňování hyperkeratózy jednou za měsíc. Samozřejmě se ztvrdlá kůže musí dobře a precizně odstranit, avšak při odstraňování stále existuje nebezpečí, že může dojít k poranění. Proto doporučujeme kůži nechat dobře změknout při klasické pedikúře, naopak pro přístrojovou pedikúru nechat kůži úplně suchou a použít správné nástroje na opracování ragád. Další ošetření musí klient dělat doma, obzvlášť tehdy, když jsou trhliny hluboké tak, že se podobají malým ranám. Tehdy je třeba klientovi poradit, aby si na noc nanesl v silné vrstvě mast na rány a překryl gázovým obvazem nebo speciálním okluzivním obvazem.
Kdo má sklon k takovýmto trhlinám, musí neustále pro příslušné partie něco dělat. Taktéž po tom, co se trhliny vyléčí, nesmí zanedbávat starost o chodidla. Naštěstí jsou k dispozici vynikající prostředky (masti na zrohovatělou kůži nebo na trhliny). Pokud si je klient vtírá denně a minimálně jedenkrát do týdne si odstraní ztvrdlou kůži, může zůstat velmi dlouho bez problému.
Co je to vlastně okluze?
Nejčastěji hovoříme o okluzi v angiologii – nauka o cévách. Okluze vzniká tehdy, když tromb (krevní sraženina) částečně nebo úplně brání návratu krve v žíle, což může vést k žilní zvětšenině (křečové žíly) a edému (otoku) dolní končetiny. A dedukcí se dostaneme k tomu, co je okluze v pedikúře. Jde o snahu cosi (v pedikúře jde o ragádu) uzavřít.
Využití okluzivních zábalů.
Možnosti využití okluzivního zábalu – ošetření ragád, odlehčení kuřích ok, podpůrné ošetření při léčbě bradavic dermatologem, odlehčení míst s vysokým tlakem u diabetiků (prevence před diabetickými a neurologickými vředy), podpůrná lokální terapie při léčbě onychomykózy dermatologem.
Nejširší možností využití okluzivního zábalu je okluze v místě prasklin kůže.
Pod okluzivní zábal lze aplikovat různé typy mastí a krémů. Nejčastěji používaný je krém se změkčujícím účinkem nebo promašťujícím účinkem – tyto krémy jsou volně dostupné v lékárnách i v odborných pedikérských salónech. Dále lze použít speciální masti, antimikrobiální nebo léčivé preparáty předepsané odbornými lékaři.
Okluzivní zábal je možné aplikovat v případě nehojících se trhlin i na jiných částech chodidla (palce či jiné prsty na chodidle, případně celé chodidlo). Pozor, prasklá kůže pod malíčkem nebo v meziprstí se nepovažuje za ragádu. V tomto případě jde o mykotické onemocnění kůže, kde je nutné léčit mykózu a ne ragádu. Mykózy způsobují hluboké praskání kůže. V tomto případě jde o to, že ragáda je důsledkem, ne však příčinou prasklin.
Pro odlehčení míst se zvýšeným tlakem se používají odlehčující kroužky, ovály a speciální materiály na výrobu okluze.